O ministru bezbjednosti, Draganu Mektiću, koji je na to mjesto došao 2015. kao kadar SDS-a - mnogo se piše. Imajući u vidu da je tokom devet godina (2006-2015.), Mektić bio direktor službe za poslove sa strancima BiH, a nakon penzionisanja 1997. sa mjesta rukovodnog radnika u policijskoj stanici Prnjavor, gdje je proveo i rat, 2000. godine otišao da radi u Obavještajno-bezbjednosnu službu RS iz koje je otišao na mjesto zamjenika ministra bezbjednosti BiH- sigurno je da on puno toga zna o mutnim poslovima u BiH. CIN-u je prijavio mjesečna primanja u iznosu od 4 843 KM (plata 4 043 + dodatak za odvojeni život 800 KM).
Zanimljivo je da je nakon višednevne posjete SAD u oktobru prošle godine, Mektić pozvao FBI u pomoć da mu pomogne u prikupljanju dokaza o kriminalu i korupciji u BiH. Tada mu je i glavna tužiteljice SAD Loretta Lynch obećala da će poslati tim koji će pomoći domaćim tužiteljima i policijskim agencijama. Mektić je u svom dosadašnjem radu pokazao posebnu istrajnost u istragama protiv osoba koje dolaze iz konkurentskih političkih partija, naročito protiv Milorada Dodika.
Inače, područni ured FBI postoji već duže vrijeme u Sarajevu, i zadužen je za BiH, Kosovo, Crnu Goru i Srbiju (br. tel. 011-38733-445-700). Razgovori o otvaranju ureda FBI u Sarajevu su se intenzivirali 2003. godine, nakon što je na ulazna vrata sarajevske punionice Coca-Cole postavljena neaktivirana ručna bomba sa protuameričkom porukom. Prije toga su u sklopu kampanje: Bojkotirajmo Izrael, pripadnici B-H organizacije Muslimansko bratstvo muslimana BiH, podijelili 80.000 letaka sa pozivom na bojkot firmi: Coca-Cola, Nokia, Nestle, Kimberly Clark, Hugo Boss, Intel i Disney, u znak podrške svojoj braći u Palestini i Iraku.
U prilogu je obrazac sa podacima o zaposlenju koji je vlastoručno popunio Mektić.
Nema komentara:
Objavi komentar