petak, 18. rujna 2020.

Predsjednik Napretka na Ekonomskom forumu/ President of Napredak at the Economic Forum (portal of the Catholic weekly - Nedelja, 12 September 2018)

 https://www.nedjelja.ba/hr/vijesti/svijet/predsjednik-napretka-na-ekonomskom-forumu/6678?fbclid=IwAR0ThuFkeVYUVaH7yjv1krxb5tv3OW5GDpcJqUbp9yYZ71Np5ZgZ8wdFfr4

Predsjednik HKD Napredak mons. prof. dr. Franjo Topić sudjelovao je na Ekonomskom forumu u Krynici u Poljskoj, a koji je održan pod visokim pokroviteljstvom Parlamenta Republike Poljske.

Godišnji gospodarski forum u Krynici, kojeg još zovu i „Istočni Davos“ održan je od 5. do 7. rujna, počeo je raspravom o mogućim scenarijima razvoja Europe. Predsjednik Napretka mons. dr. Franjo Topić govorio je na panelu Europa Karpata – baština mnogih kultura – uloga kršćanstva u oblikovanju suvremenog lica Europe.

U uvodu svojeg izlaganja kratko je podsjetio kako je Europa naprosto nezamisliva bez kršćanskih korijena, što se vidi u svemu životu. Naglasio je kako je obilježje današnje Europe pretjerani individualizam – kroz ideologiju ljudskih prava uzdiže pojedinac do mjere svega, često i mimo ostalih ljudi i često kao takmac samome Bogu.

„Često izgleda da se danas zaboravljaju kršćanski korijeni Europe, od toga da se u njezinu ustavu nije spomenuo Bog ni kršćanstvo, rekao bi poznati slovenski književnik Ivan Cankar, 'zastidjeli se majke'. Jedna od karakteristika Europe je indiferentnost. Danas, otprilike jedna trećina Europljana su kulturološki religiozni, ali ne prihvaćaju vjeru kao smjernicu za bitna životna pitanja, posebno ne za moralna pitanja“, rekao je Topić dodavši kako je druga karakteristika današnjeg Europljanina je veliki konzumerizam i neprestana trka za većim životnim standardom i materijalnim statusom. „Kada čovjek ima puno materijalnih dobara čini mu se kako mu duhovna dobra i ne trebaju. I religije ne nalaze pravi odgovor pretjeranom konzumerizmu“, istaknuo je dr. Topić.

Na upit prof. Topiću čime se bavi HKD Napredak, posebno je istaknuo da Napredak uz veliki rad i brojne kulturne manifestacije realizira ekumenizam i dijalog života. Spomenuo je i da u mnogim Napretkovim organizacijama i manifestacijama sudjeluju i pripadnici drugih naroda koji žive u BiH. Naglasio je činjenicu kako se nije dogodilo da netko od pripadnika drugih naroda i vjerskih zajednica neće nastupati za Napredak, bilo na koncertima, izložbama, šahu ili nogometu.

Na kraju svog obraćanja prof. Topić se nadovezao na geslo ove godine koja je proglašena godinom kulturnog nasljeđa Gdje prošlost susreće budućnost rekavši da bez poznavanja i uvažanja prošlosti pojedinac ni zajednica ne mogu graditi ni dobru budućnost.

Mons. Topić govorio je i na panelu Europa Karpata - Uloga kršćanstva u oblikovanju suvremenog lica Europe, a sudjelovali su i Csaba Kiss (Mađarska), izvanredni profesor na Odsjeku za Mađarske studije Sveučilišta u Varšavi; Zbigniew Krysiak (Poljska), predsjednik Instituta Schuman’s Thought iz Poljske; Zbigniew Stankiewicz (Latvija), nadbiskup Rimokatoličke nadbiskupije u Rigi; Lorinc Nacsa (Mađarska), član Narodne skupštine Mađarske; Matyas Zrno (Češka Republika), programski direktor Civilnog instituta iz Češke; te Pavol Macala (Slovačka), član upravnog odbora znanstvene udruge Personalism iz Slovačke. Moderator ovog panela bio je Maciej Szymanowski, savjetnik predsjednika Parlamenta Poljske.

Inače na Forumu je sudjelovao više od 4100 sudionika i 700 akreditiranih novinara. Sudionici su pristigli iz 60 zemalja, a program je bio raspoređen u 24 tematske skupine i obuhvatio je više od 200 rasprava. Svake godine na Ekonomskom forumu dodjeljuje se i nagrada Osoba godine Ekonomskog foruma, a osoba 2018. postao je predsjednik vlade Litve Saulius Skvernelis. Na Forumu u Krynici sudjelovali su i Stanisław Karczewski, predsjednik Poljskog senata, Tibor Navracsics, povjerenik za obrazovanje, kulturu, mladež i sport u Europskoj komisiji, Edgars Rinkēvičs, ministar vanjskih poslova Latvije, Virginijus Sinkevičius, ministar gospodarstva Litve, Calin Popescu Tăriceanu, predsjedatelj rumunjskog senata, Valeri Simeonov, potpredsjednik vlade za ekonomsku i demografsku politiku Bugarske, Stepan Kubiw, prvi zamjenik premijera i ministar gospodarskog razvoja i trgovine Ukrajine i mnogi drugi.

Od poznatijih osoba iz Bosne i Hercegovine i regije na Forumu su bili Ognjen Tadić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH, Miro Kovač, zastupnik u Saboru RH, Dalibor Miloš, predsjednik Nadzornog odbora Aluminija Mostar, Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo BiH i drugi.

KT

Nema komentara:

Objavi komentar